Elérhetőség

4400 Nyíregyháza,

Széchenyi utca 6.

OM azonosító: 033653

Telephely kódja: 001

Telefon: 42/500-058
---------------------------------------------

Intézményvezető:
Torda István Tamásné Nagy Ildikó

---------------------------------------------
Igazgatóhelyettesi iroda

Telefon: 06-30-176-6316

---------------------------------------------

Titkárság

Telefon: 06-30-176-6317

---------------------------------------------
Étkeztetés lemondása

Telefon: 06-30-176-6315
---------------------------------------------

Honlap:

www.kolcseygimnazium.hu

E-mail:

kolcsey.nyiregyhaza
[kukac]kolcseygimnazium.hu

-------------------------------------------

UN PIZZICO DI CULTURA ITALIANA

EGY CSIPETNYI OLASZ KULTÚRA

Kedves olasz nyelv, Olaszország, olasz kultúra iránt érdeklődő Nyolcadikosok! Kedves italianista Barátaink!

A mai nappal a Kölcsey gimnázium oldalán Nagyné Balla Judit olasztanárnő ajánlásával kezdetét veszi egy virtuális utazás Olaszország régióiban, városaiban, történelmében, irodalmában, zenéjében, kultúrájában és mindennapjaiban. Hétről hétre új youtube és egyéb linkeken keresztül megismerkedhettek Itália egy-egy városával, szegletével,  irodalmi és filmes alkotásokkal, komoly- és könnyűzenei darabokkal, bepillantást nyerhettek az olaszok múltbeli és jelenlegi életébe, a pár perces kisfilmeken keresztül átélhetitek, mit jelent a világ egyik legszebb országában élni, a világ legdallamosabb – sokak szerint- legszebb nyelvét beszélni.

Éljétek át tehát az olasz életérzést, kövessetek bennünket hétről hétre egészen 2022. január 22-ig, a központi írásbeli felvételi vizsga napjáig!


Ajánló: Személyes kedvencek

Kedves Érdeklődők! Elérkezett a virtuális olaszországi kirándulásunk  utolsó hete. A filmek, zenék, képek segítségével sok helyen megfordultunk, de korántsem láttuk Itália minden fontos nevezetességét. Nagyon sok felfedezni való vár még ránk. Remélem, hogy az ajánlóim felkeltették az érdeklődéseteket az ország, a nyelv és a kultúra iránt. Kívánom, hogy akár iskolánk olaszos diákjaként, akár magánemberként ejtsen rabul Benneteket, mint ahogy ez velem is megtörtént, ez a gyönyörű ország és nyelv, és fedezzétek fel minden szegletét, szépségét. Búcsúzni néhány személyes kedvencemmel szeretnék Tőletek.

14 évig volt testvériskolai kapcsolatunk két udinei középiskolával. Minden évben az olaszos tanulók  és udinei diáktársaik egy-egy hetet töltöttek el egymás iskoláiban és családjainál. Nekünk, magyaroknak kitűnő lehetőségünk nyílt arra, hogy megismerjük Friuli-Venezia-Giulia tartomány látványosságait, közöttük két gyöngyszemet, Aquileia és Cividale városát. A gazdag Aquileát a hunok királya, Attila 452-ben kifosztotta, lerombolta és felgyújtotta. A legenda szerint az égő város látványát egy távolabbi helyről, Udinéből szemlélte annak a dombnak a tetejéről, amelyet a katonái a sisakjukban hordtak össze.  A római alapítású város (Kr. e 181) gyönyörű építészeti emléke a bazilika, amelynek a több mint 700 négyzetméteres, Kr.u. IV. században készült, összefüggő mozaikpadlója az őskeresztény művészet kiemelkedő alkotása.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=360Cmq5inlQ&list=PLoQ2-w2Xv5ESfDUl5RFGXZkSiz4gT2egY&index=3&t=0s&ab_channel=PeterPan

A Natisone folyó szurdokán épült városka, Cividale a Longobárd Hercegség (569) székhelye volt. A korszak fennmaradt építészeti emléke az apró Longobárd templom. A folyó fölött átívelő Ördög-hídjához (Ponte del Diavolo) kapcsolódó legendának érdemes utána olvasni, mert szórakoztató történet.

https://www.youtube.com/watch?v=qr9uZT3AkNA&ab_channel=VideoComuniFVG

Udinén kívül más olasz városokban is büszkélkedhetünk partneriskolával. Egy európai uniós projekt keretében két hetet töltöttünk Puglia régióban, Bari egyik középiskolájában. Ekkor fedeztük fel a mesébe illő kisvárost, a trullóiról híres Alberobellót.

https://www.youtube.com/watch?v=MHhkH78ufhM&ab_channel=MrBangthamai

A programnak köszönhetően Basilicata tartományban, a barlangházairól ismert, tiszta kő városban, Materában is kirándultunk. Filmes stábok kedvelt helyszíne, itt forgatták többek között Mel Gibson Passió című filmjét (2004) a názáreti Jézus életéről.

https://www.youtube.com/watch?v=klrVKKyslVA&ab_channel=GrazianoDefronzo

Legutóbb iskolánk tanulói 2019 szeptemberében tettek egy nagy olaszországi körutazást, amikor eljutottunk a Kék barlangjáról és Augustus császár kertjéről híres Capri szigetére, ahol kánikulai melegben, ragyogó napsütésben mi is csobbantunk egyet a habokban. Reméljük, hamarosan visszatérhetünk!

https://www.youtube.com/watch?v=Z6N9P53hl6g&ab_channel=ZBYGLUS-BeautifulPlacesInTheWorld

A két héttel ezelőtt megismert együttesnek, az Il Volo-nak az A chi mi dice című dalával bennünket is szárnyra kap a szél és elbúcsúzunk a napfényes Itáliától. Én is búcsúzom tőletek, kedves érdeklődők, leendő kölcseys diákok. Köszönöm, hogy az elmúlt hetekben velem tartottatok. És ha még nem döntöttetek volna, ha még mindig csak mérlegelnétek, melyik választás a jobb, ne feledjétek: Olaszország, az olasz nyelv vár Benneteket! De gimnáziumunk bármelyik tagozatát is választjátok, a központi írásbeli felvételi vizsgához, ahogy az olasz mondja: IN BOCCA AL LUPO!

A presto! Nagyné Balla Judit, olasztanárnő

https://www.youtube.com/watch?v=grYcspWDEwY&list=RDMPfvQ_XGExc&index=12&ab_channel=IlVoloVEVO


Ajánló: Szicília

A Messinai-szoroson átkelve elhagyjuk a szárazföldet és megérkezünk az érzelmek szigetére, az ellentétek, ellentmondások földjére, Szicíliába. A Földközi-tenger legnagyobb szigete egyúttal tartomány is, székhelye Palermó, amely már a főníciaiaknak is kedvelt települése volt.  De rajtuk kívül megfordultak még itt a görögök, rómaik, bizánciak, arabok, normannok, urai voltak az Anjouk, az Aragónok, Bourbonok. Mindegyik nép maga után hagyta a kultúrájának, a művészetének az emlékeit, a szicíliai konyhában az ízeit, így kialakítva a sziget semmihez sem fogható egyedi varázsát.

https://www.youtube.com/watch?v=3nxoYO6dsiY&t=14s&ab_channel=CarmenMunafo%27

A sokszínű Szicíliában, a tűz és a víz, a narancsligetek, a cannoli, a muzsika hazájában könnyű boldognak lenni. A gyönyörű táj, természeti környezet pompás hátteret nyújt az emberi érzelmek, köztük az örök szerelem (amore eterno) mélységeinek az átélésére.

https://www.youtube.com/watch?v=-xKXmv8rkbA&ab_channel=AmoreEterno

Amilyen változatos és szélsőséges itt a természet, olyan végletes a szicíliai ember érzésvilága is. Az önfeledtség, a boldogság, a szeretet ellenpólusaként a harag és a gyűlölet is hamar fel tud izzani a szívekben. Szicília a vérbosszú, a fájdalom földje is, amit oly kitűnően ábrázol a Mario Puzo azonos című regényéből készült filmdráma, A Keresztapa (1972) Francis Ford Coppola rendezésében. Hallgassuk meg a film Nino Rota szerezte főcímdalát néhány képkocka kíséretében!

https://www.youtube.com/watch?v=oNpxosJFbfw&ab_channel=FahdMezzi


Ajánló: Nápoly és Pompeji

„Vedi Napoli e poi muori”. Nápolyt látni és meghalni – tartja a mondás, melynek az értelme szerint mindenkinek egyszer az életében, mielőtt meghalna, látnia kell a „tenger és a napfény városát”, a görögök által alapított egykori Neapolist (Kr. e. 475), az Odüsszeuszt énekükkel csábító szirének lakhelyét, a Margherita pizza szülőhazáját, a Mediterráneum fővárosát, Campania tartomány székhelyét, azaz Nápolyt.

https://www.youtube.com/watch?v=mDis9nG0Gi0&ab_channel=FondazioneNinoTaranto

A közel egy millió lakost számláló város a napjainkban is aktív vulkán, a Vezúv közelségében éli a megszokott életét. A turisták, a nápolyiak a hegy tetejére, a kráterhez kijelölt útvonalon, egy kiadós gyalogtúra keretében mennek fel napjainkban, bár 1880-ban még felvonót is építettek a feljutás megkönnyítése érdekében. Az új szerkezettel szemben azonban olyan nagy volt a bizalmatlanság, hogy a népszerűsítésére a létesítmény működtetői egy dalt komponáltattak. Így született meg a Funiculì funiculà című szerzemény, amellyel elkezdődött a nápolyi dal térhódítása is a világban. Hallgassuk meg a híres olasz tenor, a 2007-ben elhunyt Luciano Pavarotti előadásában!

https://www.youtube.com/watch?v=yTSAZAHiOa8&ab_channel=AnttonyDantas

A Nápolyi-öböllel szemben emelkedő Vezúvot a világ legveszélyesebb vulkánjai között tartják számon. A legismertebb és mindmáig legpusztítóbb kitörése a Kr.u. 79. évig nyúlik vissza, amikor elpusztította Pompeji és Herculaneum városát. A hat méter magas megszilárdult láva-, és hamuréteg, a kőtörmelék hosszú-hosszú évszázadokon keresztül elrejtette a szem elől a halott településeket és azok lakóit egészen 1748-ig, amikor is végre megkezdődtek az első tudatos, tervszerű ásatási munkálatok. A fennmaradt romokból a virtuális rekonstrukciónak köszönhetően kirajzolódik előttünk a valamikori város impozáns képe.

https://www.youtube.com/watch?v=-XaFU4Zz7Zk&ab_channel=I.C.VoltaMandellodelLario

Campania régiótól, Nápoly városától búcsúzzunk három egyszerű szóval: O sole mio. A dal, amit nyelvtől, nemzetiségtől függetlenül talán mindenki ismer a világon, Nápoly éltetőjéhez, szimbólumához, a Naphoz fordul, neki szól a 2015. évi Sanremói Fesztivál győztesének, a háromtagú fiúcsapatnak, az Il Volo-nak az előadásában.

https://www.youtube.com/watch?v=AOYUPPFjH9Y&ab_channel=ViPAjánló: karácsony és újév

Olaszországi barangolásunk alatt beköszöntött az adventi időszak, és pár nap múlva a családtagjaink körében, meghitt hangulatban a karácsonyt ünnepeljük. Kigyúlnak a fények az itáliai nagyvárosok, kistelepülések utcáin is, hogy ünnepi atmoszférát varázsoljanak a lakosoknak. Nézzünk meg most ebből egy kis ízelítőt!

https://www.youtube.com/watch?v=voRtdujdef0&ab_channel=Fanpage.it

Az olasz otthonokban szenteste felcsendül a gyermek Jézus születése miatti örömet megéneklő  tradicionális, karácsonyi dal, a Tu scendi dalle stelle című szerzemény, amelyet Nola püspöke, Szent Alfonso Maria de Liguori komponált 1754-ben.

https://www.youtube.com/watch?v=THoF5snnSvE&ab_channel=congodfather

A mennyei seregek Istent dicsőítő felmagasztalásának gyönyörű példája az olasz zeneszerző, Antonio Vivaldi karácsonyi himnusza, az RV 589-es jegyzékszámú, 12 tételből álló művének az első tétele, a Gloria in excelsis Deo.

https://www.youtube.com/watch?v=zhhYIZJj6rk&ab_channel=SolimusiVocesparalapaz

A múlt heti ajánlóban már felhívtam a kedves Olvasóim figyelmét egy nagyon szép olasz-magyar kétnyelvű könyvre a kortárs olasz szerző, Erri De Luca tollából. A karácsonyi születéstörténet áll a mű középpontjában egy egészen újszerű megközelítéseben, az anyaság pszichológiai aspektusainak a szemszögéből. Emlékeztetőül itt egy újabb kisfilm, amelynek az aláfestő zenéje Giulio Caccini Ave Maria című alkotásának egy részlete.

https://drive.google.com/file/d/1u56l9Ya_xOmKEWDPyspTb6Uc1enMR0fu/view?usp=sharing

Jézus születésének a története a kora reneszánsz kiemelkedő alakját, Giottót is alkotásra ihlette. Az ő freskói elevenednek meg kivetítés formájában Assisiben a Szent Ferenc-székesegyház homlokzatán.

https://www.fondazionecrpg.com/il-natale-di-assisi-gli-affreschi-di-giotto-in-videoproiezione-sulla-facciata-della-basilica-superiore-di-san-francesco/

Végezetül nem maradt más hátra, hogy én is meghitt karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánjak mindazoknak, akik hétről hétre velem kalandoztak az olasz csizma tartományaiban, városaiban! Búcsúzóul szóljon John Lennon örökzöld slágere olaszul az ismert énekesnő, Wilma Goich előadásában.

Buon Natale e Felice Anno Nuovo!

https://www.youtube.com/watch?v=2XVsSiaRtVs&ab_channel=Mina4everbestAjánló: Milánó

Olaszországi kirándulásunk következő állomása az ország talán legeurópaibb városa, a gazdag, modern, állandó lüktetésben, mozgásban lévő pénzügyi és kereskedelmi központ, a divat fővárosa, Milánó.

Az emblematikus milánói dóm mellett a város másik fontos művészeti attrakciója, az itáliai reneszánsz kiemelkedő alkotása, Leonardo da Vincinek Az utolsó vacsora (Cenacolo vagy l’Ultima Cena) című festménye, amely a Santa Maria delle Grazie kolostor refektóriumában tekinthető meg.

Lombardia fővárosának világhírű kulturális gyöngyszeme az operaház, amit a műfaj rajongói egyszerűen csak Scala-ként ismernek. 1778-ban nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, és Antonio Salieri olasz zeneszerző Europa riconosciuta című művének a zenéje csendült fel a falai között először. Hallgassunk és nézzünk meg belőle egy részletet a Scala első táncosa, Roberto Bolle és partnere, Alessandra Ferri előadásában!Ajánló: Toszkána

A heteken át tartó történelmi, kulturális felfedező túra után talán jólesik megpihenni mindannyiunknak, és átadni magunkat egy kis önfeledt szórakozásnak. Kapcsolódjunk ki a Napsütötte Toszkána című film megnézésével, amely a tartományi székhely, Firenze számos látnivalója mellett, felfedi előttünk az egyik legszebb olasz régió megannyi apró szépségét és nemcsak kitűnő ételeket ízleltet meg velünk, hanem az olasz életérzést is.

Toszkána tartományban él az olasz komolyzene egyik ikonikus alakja, Andrea Bocelli, aki időnként azonban szívesen evez könnyűzenei vizekre is. Többek között olyan előadókkal dolgozott együtt, mint például az angol Ed Sheeran. Hallgassuk meg, hogyan hangzik fel közös előadásukban a Perfect Symphony!Ajánló: Firenze

Olaszországi körutazásunk következő állomása a reneszánsz bölcsőjeként számon tartott Firenze, ahol lépten-nyomon a város egykori nagy hatalmú  bankárcsaládjának, a Medicieknek generációról generációra öröklődő, évszázadokon keresztül tartó mecénási tevékenységének a kulturális emlékeire bukkanunk.

Miután megcsodáltuk a város építészeti emlékeit, a Liliomos Szűz Mária székesegyházat (Cattedrale di Santa Maria del Fiore) Brunelleschi kupolájával, Giotto harangtornyával és Ghiberti kapuival díszített keresztelőkápolnájával, majd átsétáltunk az Arno folyó fölött átívelő Öreg hídon (Ponte Vecchio) és elhaladtunk az Uffizi képtár mellett a Palazzo Vecchio irányába, hogy megnézzük az előtte álló Dávid szobor másolatát, adjuk át magunkat irodalmi évezeteknek! Hallgassuk meg a középkori európai irodalom legnagyobb alkotójának a művét: Dante Alighieri Isteni színjátékából (La Divina Commedia, 1307-1321) a Pokol című rész első énekét olaszul.

De ne essetek kétségbe itt a szöveg magyarul is Kolovratnik Krisztián tolmácsolásában.

Az Isteni színjáték magyar fordítóját, Babits Mihályt, 1938-ban az olasz állam a fordításért San Remo-díjjal tüntette ki.

A történelmi, irodalmi múltba révedés után, pihenésképpen evezzünk a könnyűzene vizeire és énekeljük együtt az énekessel, a város szülöttével, Pupóval (Enzo Ghinazzi) a Firenze Santa Maria Novella című dalát.Ajánló: Velence

Ki ne hallott volna Olaszország legromantikusabb városáról, a tenger vizére, a lagúnákra épült Velencéről? Járjunk Velence egykori urai, a dózsék lába nyomán és ismerjük meg az UNESCO világörökségét képező város látványosságait egy mai és egy rég letűnt világot idéző kisfilm képeivel!

A régmúlt felidézését Mendelsshon Barcarola veneziana (Velencei gondoladal) című zongoradarabja kíséri.

A városnézés végeztével vessük magunkat bele a legfontosabb kulturális esemény,  a világhírű Velencei Karnevál forgatagába, csodáljuk meg a gyönyörűbbnél gyönyörűbb maszkokat és a velencei karnevál második vasárnapján gyönyörködjünk az Angyal repülésében (Il volo dell’Angelo) a Szent Márk téren, amelyet Bonaparte Napóleon – a legenda szerint – Európa legszebb szalonjának nevezett!

És ha elfáradtunk volna a nagy nyüzsgésben, a pompázatos látványban, csendesedjünk el, és olvassuk el Kosztolányi Dezső Velencéhez írt sorait!

https://mek.oszk.hu/06000/06036/html/gmkosztolanyi0021.htmlAjánló: Róma

Utazásunk e heti állomása az ország bemutatása után, mi is lehetne más, mint annak fővárosa, Róma?

A város nevezetességeinek a bebarangolása után, hallgassuk meg a híres operaszerző, Verdi Nabucco című darabjából, a Rabszolgák kórusát (III. felvonás) a római International Opera Choir előadásában. A kórus részéről a darab szokatlan, digitális felvételét, előadásmódját a koronavírus-járvány indokolta. A művel a kórustagok az egész olasz nép nevében az olasz orvosok, egészségügyi dolgozók iránt fejezik ki hálájukat, köszönetüket a munkájukért.

Az örök város, Róma sok magyar irodalmárt és képzőművészt is alkotásra ihlet és ihletett a múltban is. Köztük találjuk Kosztolányi Dezsőt, aki többször jár Itáliában (1910, 1924). A Róma című verse az olasz fővárosban tett látogatásának állít emléket. (Ha van kedvetek, az oldalon haladhattok tovább, és megismerhetitek a költő másik, Bologna városa inspirálta darabját is).

https://mek.oszk.hu/00700/00753/html/vers1303.htmAjánló: Olaszország

Képzeletbeli olaszországi utazásunkat mivel is kezdhetnénk? Természetesen az ország földrajzi, építészeti szépségeinek, kulturális értékeinek a bemutatásával. Az utazás végeztével pedig térjünk be egy trattoriába (vendéglő), ahol Toto Cutugno híres dalának a L’italiano-nak (Az Olasz) a meghallgatásával éljük át, mit is jelent olasznak lenni! És ha már étteremben jártunk, nézzük meg, melyek azok a legfontosabb termékek, amelyek az olasz gasztronómiát az egész világon híressé tették!

Allora, siete pronti? Buon divertimento!Keresés


Kréta e-napló belépés
Kréta e-napló belépés

Elfelejtett Kréta felhasználónév, jelszó igényléséhez kérjük küldjön e-mail az alábbi címre:

E-mail: kolcsey.kretahelp@gmail.com

---------------------------------------------

e-Ügyintézés
e-Ügyintézés

---------------------------------------------

Fenntartó

Nyíregyházi Tankerületi Központ

4400 Nyíregyháza, Sóstói út 31/b.

Telefon: +36 (42) 795-315

E-mail: nyiregyhaza@kk.gov.hu

URL: http://kk.gov.hu/nyiregyhaza

--------------------------------------------- Igazgató: Torda István Tamásné Nagy Ildikó